Glebogryzarka – czym jest i dlaczego warto ją mieć?
Glebogryzarka to urządzenie, które dość jednoznacznie kojarzyć może nam się z typowym rolnictwem i uprawą pola. Jednak okazuje się, że te maszyna występuje także jako glebogryzarka ogrodowa i pomaga nam przy uprawie mniejszych powierzchni a nawet zupełnie małych ogródków. Czym jednak jest glebogryzarka? Jakie są jej rodzaje i na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając to urządzenie? Właśnie na te pytania chcemy dziś odpowiedzieć!
Czym w ogóle jest glebogryzarka?
Na sam początek wyjaśnijmy sobie czym w ogóle jest glebogryzarka. Otóż, najprościej mówiąc jest to urządzenie, służące do uprawiania gleby oraz do jej mechanicznego spulchniania. Jednak maszyna ta pomaga także wyrównania powierzchnie gleby po jej przekopaniu a przy tym odchwaścić ją i napowietrzyć. Niektóre urządzenia tego typu pomagają również rozprowadzić po działce torf albo kompost. Innymi słowy, glebogryzarka ogrodowa to maszyna, która pomoże nam przygotować ziemię pod uprawę różnego rodzaju roślin, ale także ułatwi prace sezonowe w ogrodzie a nawet wesprze nas podczas zakładania trawnika.
Jakie są rodzaje glebogryzarek?
Jakie jednak rodzaje glebogryzarki wyróżniamy? Tak naprawdę wspomnieć warto o trzech jej typach.
- Glebogryzarka ręczna. To oczywiście rodzaj glebogryzarki, która napędzana jest siłą ludzkich mięśni. Może być ona stosowana na glebie różnego rodzaju, ale jej wydajność i skuteczność wynika przede wszystkim z tego, ile siły ma jej operator. Trzeba jednak pamiętać, że konstrukcyjnie jest to maszyna lekka (rzadko kiedy waży więcej niż 7 kilogramów) zatem i jej parametry robocze nie są zbyt duże. Zdecydowanie jest to wybór dla osób, które nie zamierzają jej używać na dużych powierzchniach. Za to na małych, niewymagających ogródkach spisuje się całkiem dobrze.
- Glebogryzarka elektryczna. Urządzenie napędzane – jak sama nazwa wskazuje – silnikiem elektrycznym. Posiada zdecydowanie lepsze parametry pracy niż glebogryzarka ręczna, jednak głębokość jej pracy nie jest bardzo duża. Jest to natomiast urządzenie ciche i ekologiczne, co dla wielu osób stanowi wielki atut. Pamiętać trzeba natomiast, że taka glebogryzarka wymaga stałego dostępu do zasilania co czasem wymaga łączenia kilku przewodów elektrycznych.
- Glebogryzarka spalinowa. Napędzana jest silnikiem spalinowym, dzięki czemu dysponuje największą mocą ze wszystkich wymienionych przez nas glebogryzarek. Zastosowane w tej maszynie mechanizmy powodują, że może ona skutecznie pracować nawet w bardzo trudnej glebie, na której nie da się używać ręcznych narzędzi. Często posiada nawet bieg wsteczny, który nie tylko ułatwia pracę na dużych powierzchniach, ale także zdecydowanie ją przyspiesza.
Na co zwrócić uwag wybierając glebogryzarkę?
Wiemy już czym jest glebogryzarka i jakie jej podstawowe rodzaje wyróżniamy. Jednak decydując się na takie urządzenie, pewnie niejedna osoba zastanawia się nad tym czym się w ogóle kierować przy wyborze takiej maszyny i na jakie rzeczy zwrócić uwagę oglądając różne glebogryzarki ogrodowe. Przeanalizujmy więc te parametry i czynniki, które warto dopasować do tego co nam konkretnie będzie potrzebne.
- Moc silnika glebogryzarki. Oczywiście parametr ten będzie tyczył się glebogryzarek elektrycznych i spalinowych, jednak jest to jedna z ważniejszych rzeczy na jakie powinniśmy zwrócić uwagę. Dlaczego? Otóż, urządzenie takie musi pracować w bardzo różnych a często nawet zmiennych warunkach związanych z glebą. Zbyt slaby silnik może po prostu nie dać rady spulchnić ziemi, która będzie silnie zbita, ciężka albo gliniasta. Może się także okazać, że podczas pracy z ustawioną większą głębokością albo szerokością roboczą mała moc również nie pozwoli na skuteczna pracę. Prawda jest też taka, że mocniejsze silniki są bardziej wydajne oraz trwałe, czyli zdecydowanie mniej podatne na różnego rodzaju awarie. Jak więc określić wymaganą przez nas moc? Zakłada się, że do małych ogrodów wystarcza glebogryzarka elektryczna mająca moc 300 – 500W lub spalinowa o mocy 4KM. Większe powierzchniowo ogrody wymagać będą silnika o mocy powyżej 600W, jeśli mówimy o urządzeniu elektrycznym lub 5-6,5KM w maszynie z silnikiem spalinowym.
- Szerokość pracy glebogryzarki. To parametr określający powierzchnię jaką maszyna jednorazowo jest w stanie objąć swoim zasięgiem. Tutaj również warto brać pod uwagę wielkość naszego ogrodu i to co potrzebujemy, niemniej najlepiej jest postawić na glebogryzarkę ogrodową o regulowanej szerokości pracy. Wtedy sami będziemy mogli ten parametr ustalić.
- Zmienna głębokość pracy glebogryzarki. Głębokość pracy glebogryzarki wskazuje nam jak mocno ziemia zostanie naruszona i przy tym napowietrzona. Mniejsze maszyny sięgają na głębokość 13 do 15 centymetrów. Większe urządzenia potrafią “sięgnąć” nawet do 35 centymetrów. Zatem wszystko zależy od tego, jakie uprawy chcemy założyć.
- Mobilność glebogryzarki. Może wydawać się, że to czynnik mniej istotny. Jednak pamiętajmy, że mówimy o urządzeniu takim jak glebogryzarka ogrodowa. To oznacza, że być może będziemy musieli dowieźć ją do owego ogrodu a wtedy waga i gabaryty maszyna mają już znaczenie. Poza tym mobilność oznacza też to jak łatwo glebogryzarką sterować. Warto więc porównać różne urządzenia tego typu, aby wybrać to najbardziej odpowiadające nam i naszym potrzebom.
Najnowsze komentarze