Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 19, 2017 in Kwiaty i ogród |

Wąż z kapturem

Jadąc na wakacje do krajów takich jak Sri Lanka, Pakistan, Indie lub Bangladesz, warto pamiętać, że są to kraje odmienne nie tylko kulturowo, lecz także przyrodniczo. Może czyhać tam na nas niebezpieczeństwo związane z kaprysami natury. Mogą to być na przykład zwierzęta tam zamieszkujące.

Jednym z takich okazów jest kobra indyjska. To piękny wąż, o szlachetnym wyglądzie. Kojarzony z charakterystycznym kapturem. Jak mówi sama nazwa “kobra” pochodząca od słów pierwszych portugalskich badaczy-“cobra di capello”, co tłumaczymy jako wąż kapturowy. Zwierzę rozciąga tę część ciała w chwili zagrożenia. Niestety, człowiek ukąszony przez kobrę indyjską może umrzeć, jeśli odpowiednio szybko nie otrzyma surowicy. Jej jad zawiera silne neurotoksyny, które są w stanie sparaliżować układ nerwowy. Nie jest ona jednak taka zła! Warto zaznaczyć, że odgrywa znaczenie także w aspekcie kulturowym. W Indiach jest obiektem kultu za sprawą historii hinduizmu.

Nie da się zaprzeczyć, że zwierzę charakteryzuje dostojny wygląd- warto jednak zachować ostrożność w krajach, w których żyje. Pobyt w tej części świata kryje wiele przyrodniczych niespodzianek.