Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 6, 2022 in Kwiaty i ogród |

Rośliny ozdobne do suszy: Wybór roślin, które są odporne na suszę i dobrze radzą sobie w suchych warunkach.

W poszukiwaniu pięknych roślin do ogrodu czy balkonu, warto zwrócić uwagę na gatunki odporne na suszę. Nie tylko zaoszczędzimy w ten sposób czas i wodę w okresach suchych, ale również będziemy mieć estetyczne rośliny, które pięknie prezentują się przez cały sezon.

1. Wybieramy rośliny odporne na suszę

Przy wyborze roślin do naszego ogrodu warto zwrócić uwagę na ich naturalne wymagania. Istnieją rośliny, które preferują wilgotne, cieniste i chłodne warunki, a są również takie, które radzą sobie w surowych, gorących i suchych klimatach.

2. Najlepsze rośliny do susza

Wśród roślin ozdobnych, które bardzo dobrze radzą sobie w suchym klimacie, warto odnotować:

– Kaktusy i sukulenty – są to rośliny, które dobrze znoszą brak wody i działają w surowych warunkach. Pięknie prezentują się w donicach, a także w ogrodach skalnych.
– Rośliny aromatyczne – np. lawenda, szałwia, tymianek – są odpornymi jednorocznymi bylinami o intensywnym zapachu.
– Włosienica karpacka – kwitnąca roślina z rodziny astrowatych. Ma długi okres kwitnienia od lipca do października i pięknie prezentuje się w ogrodach naturalistycznych.
– Jasnota purpurowa – to roślina o sztywnych, purpurowych pędach i fioletowych kwiatach. Lubi słoneczne stanowiska i gleby przepuszczalne.
– Rozmaryn – to roślina zimozielona o zielonych igłach i fioletowych kwiatach. Lubi stanowiska słoneczne i suche.

3. Techinki nawadniające – inwestycja, która się opłaca

Jeśli jednak nie mamy czasu lub okazji, by regularnie podlewać nasz ogród, warto pomyśleć o technologiach nawadniających. Wśród nich wyróżniamy kroplówki, które pozwalają na precyzyjne nawadnianie, a także systemy tego typu, które samoczynnie dostarczają wodę. Dzięki temu mamy pewność, że nasze rośliny będą zawsze piękne i zdrowe.

4. Osoby, które chcą łatwej pielęgnacji

Dla osób, które chcą ograniczyć koszty i pracę związane z pielęgnacją ogrodu polecamy zastosowanie rozwiązań, takich jak mulczowanie lub wykorzystywanie naturalnych filtrów. Mulcz chroni glebę przed wyparowaniem, a także zapobiega rozwojowi chwastów. Natomiast naturalne filtry, np. mchy i trawy, doskonale utrzymują wodę i składniki odżywcze w glebie.

5. Podsumowanie

Wybór roślin odporne na suszę to bez wątpienia korzystna inwestycja. Dzięki nim, nasz ogród będzie pięknie wyglądał przez cały sezon, a my będziemy mogli cieszyć się pięknem otaczającej nas przyrody. Warto też pomyśleć o dodaniu technologii nawadniającej, która jeszcze bardziej ułatwi nam zadanie.