Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 6, 2021 in Kwiaty i ogród |

W jaki sposób pielęgnować drzewka cytrusowe aby pięknie rosły i dawały owce?

Drzewa cytrusowe są niesamowicie efektowne, zapewne każdy fan domowego ogrodnictwa chociaż raz stojąc w sklepie przed działem z roślinnością zastanawiał się nad zakupem własnego drzewa cytrusowego. Do jakich domowych warunków nadają się te egzotyczny rośliny i jak dbać o drzewka cytrusowe?

Czy drzewa cytrusowe są łatwe w hodowli?

Cytrusy zdecydowanie nie należą do najłatwiejszych w uprawie roślin. Wyglądają przepięknie na sklepowej witrynie, lecz w domowych warunkach często już po dwóch latach wręcz nie nadają się do odratowania.

O czym należy pamiętać przy pielęgnacji drzewa cytrusowego?

Najważniejsza dla cytrusów jest odpowiednia ziemia. Klasyczną, uniwersalną ziemię dla roślin należy lekko rozluźnić poprzez wymieszanie jej z piaskiem. Nie chcąc bawić się w tak zaawansowane ogrodnictwo, można udać się do specjalistycznego sklepu ogrodniczego i zakupić specjalistyczne podłoże do hodowli cytrusów.

Cytrusy do prawidłowego wzrostu potrzebują stać w miejscu pełnym światła, lecz rozproszonego, a nie bezpośredniego światła słonecznego. Zbyt mocne oświetlenie może doprowadzić do poparzeń liści.

Drzewa cytrusowe wymagają regularnego i odpowiedniego nawożenia. Chcąc dobrać jak najlepszy produkt odżywczy, najlepiej zdać się na gotowe mieszanki, dostępne w sklepach ogrodniczych.

Jeśli chodzi o podlewanie – cytrusy lubią regularne dostawać wodę, lecz przed kolejnym podlaniem ziemia w doniczce powinna lekko przeschnąć. Lubią zraszanie, zwłaszcza w okresie zimowym. Należy uważać na liście, łatwo można doprowadzić do ich oparzeń, dlatego zraszać roślinę należy rano lub wieczorem, gdy już zajdzie słońce. Roślina rośnie szybciej, częściej kwitnie i owocuje jeśli co jakiś czas się ją przycina, czyli skraca pędy. W okresie zimowym cytrusy zapadają w coś, na kształt hibernacji. Można je wtedy rzadziej podlewać, lecz mimo braku wypuszczania kwiatów nadal potrzebują przebywania w ciepłym pomieszczeniu, z dostępem do rozproszonego światła.