Powojniki w ogrodzie. Powojnik idealnie ozdobi Twój ogród!
Powojnik ogrodowy – W skrócie.
Łatwiejsze do opanowania niż wisteria, ale również oferujące bardzo obfite kwitnienie i dla niektórych, przyjmując stosunkowo zacienione warunki, powojnik doskonale nadaje się do ozdobienia łuku i obramowania bramy, opatrywania płotu czy ukrywania nieestetycznego elementu w ogrodzie. Najbardziej energiczny może pokryć nawet fasadę lub dużą pergolę.
Wybór powojnika.
Istnieje kilkaset gatunków i odmian powojników, bardzo zróżnicowanych pod względem wyglądu i okresu kwitnienia, roślinności, ulistnienia, wielkości, wigoru i odporności. Najbardziej znane są, w kolejności kwitnienia: alpejski, górski, włoski i viticella.
Powojnik alpejski, Clematis alpina, jest gatunkiem rodzimym w Szwajcarii. Jego roślinność jest lekka, liście są drobno ścięte, a kwiaty w kształcie dzwonów pojawiają się już w kwietniu. Gatunek ten ma ciemnoniebieskie pojedyncze kwiaty, ale istnieje wiele odmian o białych, różowych, niebieskich i białych lub podwójnych kwiatach korony.
Powojnik górski.
Pochodzący z Azji powojnik górski (Clematis montana) zwykle zaczyna kwitnąć krótko po powojniku alpejskim, a jego okresem świetności jest maj. Spośród typowych gatunków, to właśnie ten wykazuje największy wigor: niecięte, jego półliniowe gałęzie mogą sięgać nawet kilkunastu metrów. Jego kwiaty otwierają się w czteropłaszczyznowe gwiazdy. Zazwyczaj są one jasnoróżowe, blaknące podczas kwitnienia, ale istnieją odmiany o białych kwiatach i inne o głębszym i bardziej trwałym różu. Niektóre mają zapach wanilii. Dla wystawnego wystroju przez cały rok należy łączyć różne odmiany powojników (i innych pnączy). Kwiaty będą następować po sobie we wspaniałym otoczeniu kwiatowym przez cały rok.
Powojnik włoski.
Grupa ta jest nieco odmienna, grupuje rośliny powstałe w wyniku mniej lub bardziej złożonych hybrydyzacji. Ale ogólnie rzecz biorąc, są to umiarkowanie rozwinięte pnącza (2 do 4 metrów), z dużymi kwiatami otwierającymi się na sześć (lub więcej) płatków gwiazd. Oferują one najszerszą gamę kolorów, od czystej bieli po intensywny fiolet, w tym wszystkie odcienie kremowe, różowe, fioletowe, fioletowe i niebieskie. Większość kwitnie na początku lata, ale niektóre z nich powtarzają kwitnienie, a kilka odmian może kwitnąć podwójnie lub pojedynczo w kolejnych kwitnieniach.
Jego nazwa gatunkowa oznacza “mała winorośl”. Rdzenna na południu Europy powojnik kwitnie latem, a jego rozwój jest skromny, przy czym roślinność zwykle wznawia się od podstawy rośliny wiosną. W zależności od odmiany, kwiaty przypominają kwiaty hybrydowe, tworzące gwiazdy (ale mniejsze), lub rysujące dzwonki. Paleta jest dość obszerna, z przewagą bieli, fioletu, fioletu i fioletu.
Pozostałe odmiany.
Powojnik żywopłotowy, Clematis vitalba, jest szybko rosnącym, rodzimym gatunkiem o małych, białych kwiatach, a następnie ozdobnych, pierzastych owocach, które przetrwają do zimy. Dotyczy to również powojników tangutickich i orientalnych, które mają złote dzwonki – rzadki odcień w rodzaju powojników! – są obecne przez większą część lata. Rzadziej proponowane są powojniki armandii – o dużych, wiecznie zielonych liściach i kwitnące pod koniec zimy – lub odmiany powojników florydzkich zarezerwowane dla większości klematów naszego klimatu.
Powojniki w ogrodzie – zakupy i sadzenie
Wiele powojników jest liściastych, więc najlepiej kupować je w okresie wegetacyjnym, aby mieć pewność, że są w dobrym stanie. Ale uważajcie podczas transportu i sadzenia: ich pędy są kruche. Większość z nich rozwija się na słońcu, w dobrej glebie, która nie jest zbyt sucha, ale odwadniająca. Powojniki alpejskie i górskie są jednak w stanie kwitnąć nawet w dość zacienionych miejscach, na przykład na północnej fasadzie. Podobnie jak gatunki o żółtych kwiatach lub powojniki włoskie, są one mało lub wcale nie są podatne na chorobę clematis dieback, która często występuje u hybryd wielkokwiatowych. Jeśli masz z tym problemy i jeśli ziemia w Twoim ogrodzie jest raczej sucha, spróbuj zamiast tego clematis viticella.
Powojniki w ogrodzie – opieka i pielęgnacja.
Zasadniczo zaleca się zacienienie stopy powojnika za pomocą kafelków lub sita. Po przetestowaniu dwóch opcji – cieniowania i braku cieniowania – nie możemy stwierdzić, że pierwsza opcja jest zdecydowanie korzystna, tym bardziej, że płytka służy również jako schronienie dla ślimaków… które mają niefortunną tendencję do pracy na młodych pędach powojników! Kwestia rozmiaru jest również dość ciernista. W przypadku hybryd, najprostsze jest poleganie na informacjach zawartych na etykiecie lub katalogu dostawcy. Niektóre z nich można znaleźć tutaj. Dla innych, zazwyczaj wystarczy usunąć suche części pod koniec zimy – lub nie robić nic, ponieważ w przypadku w pełni rozwiniętych roślin może to zająć dość dużo czasu.
Powojniki w ogrodzie – wiedziałeś o tym?
Nie wszyscy powojniki są „wspinaczami”! Niektóre z nich pozostają krzaczaste, inne rozwijają nowe pędy z drzewiastej podstawy wiosną, inne odrastają od stopy. Wśród gatunków, które są dość łatwe do znalezienia są powojniki recta, powojniki wyroczniowe… Ciekawe rośliny do wykorzystania na rabatach bylinowych.
Najnowsze komentarze