Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 12, 2023 in Kwiaty i ogród |

Pompy wodne – Do czego służą i co warto o nich wiedzieć?

Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów pomp do wody o różnym zastosowaniu. Urządzenia te służą do wytwarzania różnicy ciśnień pomiędzy stroną zasysającą wodę, a stroną tłoczącą, czyli inaczej mówiąc do przemieszczania wody z jednego miejsca do drugiego. Mają one wiele zastosowań i wykorzystuje się je między innymi do przepompowywania wody czystej, brudnej oraz szamba.

  1. Pompy zatapialne – Sposób na wypompowanie wody
  2. Zasady pracy pompy obiegowej
  3. Pompy głębinowe – Do czego służą?
  4. Gdzie kupić niezawodne pompy renomowanych producentów?

1. Pompy zatapialne – Sposób na wypompowanie wody

Jednymi z bardziej popularnych pomp do wody są pompy zatapialne, które dzieli się na dwie kategorie: pompy do wody czystej i pompy do wody brudnej. Różnią się nie tylko zastosowaniem, ale również konstrukcją. Pompy zatapialne do wody czystej służą do wypompowywania wody, która nie zawiera zanieczyszczeń. Stosuje się je między innymi w basenach, czy studniach kręgowych.

Pompy zatapialne do wody brudnej to z kolei urządzenia wykorzystywane do zadań specjalnych. Tego rodzaju pompy używane są do szamba oraz gnojowicy i wyposażone są w dodatkowy rozdrabniacz, który pozwala na zasysanie cieczy wraz z grubszymi zanieczyszczeniami.

Istnieją również pompy, których używa się, gdy woda jest silnie zapiaszczona. Takie urządzenia najczęściej wykorzystywane są w budownictwie, na przykład do osuszania wykopów, czy fundamentów oraz w działaniach ratowniczych podczas wypompowywania wody z zalanych budynków.

2. Zasady pracy pompy obiegowej

Urządzenie składa się z trzech głównych elementów: korpusu, silnika i wirnika. Pompy obiegowe działają dzięki przemianie energii kinetycznej cieczy na energię ciśnienia. Proces ten zaczyna się od silnika elektrycznego, który napędzając silnik wprawia go w ruch obrotowy. Z kolei szybkie obroty wirnika powodują przyrost energii kinetycznej cieczy oraz jej ciśnienia. Wytworzone ciśnienie odpowiada za przetransportowanie cieczy przez obieg grzewczy lub chłodzący. Tego typu system ma zastosowanie między innymi w instalacjach klimatyzacyjnych oraz chłodniczych.

Ciecz, która przepływa przez wirnik pompy obiegowej zostaje dostarczana z wykorzystaniem ciśnienia. Kiedy ciśnienie po stronie tłocznej wzrasta, po drugiej stronie musi spadać. Ważne jest, aby po obu stronach ciśnienie utrzymane było na odpowiednim poziomie. W przypadku, gdy ciśnienie na końcu ssawnym osiągnie zbyt niski poziom, może spaść wydajność ogrzewania.

3. Pompy głębinowe – Do czego służą?

Pompa głębinowa to urządzenie, którego zadaniem jest pompowanie zimnej i czystej wody ze studni kopanych lub wierconych. To najpowszechniejszy rodzaj pomp do wody, który stosuje się w gospodarstwach domowych, małej gastronomii, na działkach, czy w rolnictwie. Niektóre modele przystosowane są również do pracy w dużych zakładach przemysłowych.

Więcej informacji na temat pomp głębinowych oraz ich zastosowań można znaleźć na stronie internetowej https://www.sklep-watermark.pl/.

4. Gdzie kupić niezawodne pompy renomowanych producentów?

W poszukiwaniu odpowiednich urządzeń warto poznać ofertę wiodącego na rynku dystrybutora pomp do wody, jakim jest sklep Watermark. W tym celu należy odwiedzić stronę internetową pod linkiem https://www.sklep-watermark.pl/, na której można znaleźć szeroki asortyment różnego rodzaju pomp do wody w najlepszych cenach.

Z kolei, żeby wybrać najlepsze dla siebie urządzenie, warto zapytać o fachowe doradztwo pracowników sklepu lub przeczytać opinie klientów w Internecie.