Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 10, 2020 in Kwiaty i ogród |

Niezbędnik ogrodnika

Prace pielęgnacyjne w ogrodzie mogą być znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze, gdy posiadamy pod ręką odpowiednie narzędzia ogrodnicze. Na wyposażeniu każdego fana prac ogrodniczych na pewno powinny znajdować się sekatory, taczka, grabie, nożyce do żywopłotów, szpadel oraz miotłograbie, czyli tzw. pazurki.

 

Taczka z pełnym kołem przydaje się do przewożenia cięższych przedmiotów. Do transportu liści można używać lekkich taczek wykonanych z tworzywa sztucznego. W większości sklepów ogrodniczych można kupić proste i tanie zestawy, w skład których wchodzą łopatka, sekator i grabki. Taki komplet może być doskonałym prezentem dla osób, które mają na balkonie rośliny. Żaden szanujący się ogrodnik nie może obejść się też bez konewki oraz opryskiwacza ciśnieniowego. Do pielęgnacji dużego żywopłotu niezwykle przydatne będą akumulatorowe nożyce elektryczne. Ich wielką zaletą jest to, że nie posiadają kłopotliwego kabla.

 

Pamiętajmy jedynie, aby nożyc elektrycznych nie używać podczas opadów deszczu. Żywopłot powinien być suchy, aby używanie tego rodzaju sprzętu było bezpieczne. Sporym problemem są chwasty i trawa, które porastają alejki z kostki lub bruku. Ich usuwanie jest czasochłonne i wymaga sporo wysiłku. Na szczęście można zaopatrzyć się w specjalną drucianą szczotkę, którą szybko usuniemy chwasty i trawę porastające chodniki lub podjazdy z kostki. Warto też zastanowić się nad palnikiem elektrycznym, dzięki któremu skutecznie pozbędziemy się zielska z kostki. Niezbędnym narzędziem jest sekator. Na rynku jest dostępnych wiele modeli sekatorów. Najpopularniejsze z nich to sekatory kowadełkowe i sekatory nożycowe. Sekatory nożycowe najlepiej sprawdzą się do podcinania młodych i elastycznych pędów, a sekatory kowadełkowego np. do uschłych pędów. Podobnie sprawa ma się z nożycami. Do wyboru są nożyce z prostym ostrzem, które przydają się do podcinania młodych pędów oraz nożyce z pofałdowanym ostrzem. Porządne narzędzia ogrodowe znacznie ułatwiają prace pielęgnacyjne i porządkowe w ogrodzie. Warto wyposażyć się w sprzęt dobrej jakości, bo z pewnością posłuży nam on przez długie lata.