Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 19, 2023 in Kwiaty i ogród |

Listwa maskująca kable — co to takiego?

Listwa maskująca kable RTV, znana również jako kanał kablowy, to praktyczne rozwiązanie służące do ukrywania i organizacji kabli i przewodów związanych z urządzeniami RTV (radio, telewizja, video) i innymi urządzeniami elektronicznymi. Maskownica kabli jest zwykle wykonana z trwałego plastiku lub gumy i ma formę długich, wąskich kanałów, które mogą być zamknięte lub otwarte. Dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach. W naszym sklepie można zakupić dwa rodzaje takich listew: poziome podłogowe i pionowe ścienne.

Maskownica kabli i sposób montaż

Listwy maskujące kable RTV są zazwyczaj montowane wzdłuż ściany lub podłogi, czy wszędzie tam, gdzie przebiegają kable. W przypadku niektórych modeli, listwy przykleja się bezpośrednio do powierzchni za pomocą taśmy dwustronnej lub mocuje za pomocą specjalnych wkrętów i kołków. Następnie kable są układane wewnątrz listwy, w odpowiednio przygotowanych kanałach kablowych. Mają one różną szerokość, tak by bez trudu móc włożyć do nich kable różnej średnicy. Po umieszczeniu kabli wewnątrz, listwa maskująca jest zamykana od góry estetyczną nakładką, dostępną w różnych wzorach i kolorach. Dzięki temu kable są niewidoczne, co poprawia estetykę pomieszczenia, a sama listwa dopasowuje się do wystroju wnętrza.

Jakie zalety mają listwy maskujące kable RTV?

Maskownice kabli mają mnóstwo zalet, a do tych najważniejszych można zaliczyć poprawę estetyki wnętrza, jak również zwiększenie bezpieczeństwa jego użytkowania. Nietrudno wyobrazić sobie sytuacje, w której podczas chodzenia, przepadamy przez luźno leżące na podłodze kable. Także wtedy, kiedy swobodnie zwisają na ścianie, istnieje ryzyko ich pociągnięcia przez dziecko, co może prowadzić do zrzucenia zawieszonego telewizora, dekodera lub anteny. Konsekwencje tego mogą być naprawdę poważne. Dzięki niżej wymienionym zaletom, listwy maskujące kable RTV są popularnym rozwiązaniem w domach, biurach i wszędzie tam, gdzie potrzeba zarządzać kablami w sposób bezpieczny i estetyczny.

 • Poprawa estetyki. Jednym z głównych powodów, dla których ludzie wybierają listwy maskujące, jest chęć ukrycia nieestetycznych plątanin kabli. Kiedy kable są schludnie ukryte, przestrzeń wygląda na bardziej uporządkowaną i czystą.
 • Bezpieczeństwo. Luźno wiszące kable mogą stanowić zagrożenie potknięcia lub, w przypadku zwierząt domowych i małych dzieci, ryzyko ich ciągnięcia. Utrzymanie ich w listwach maskujących minimalizuje te zagrożenia.
 • Ochrona kabli. Listwy maskujące pomagają chronić kable przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. zgnieceniem czy nadmiernym zużyciem, co może wynikać z ich ekspozycji lub częstego chodzenia po nich.
 • Prostota instalacji. Większość listew maskujących jest łatwa do zamontowania i nie wymaga specjalistycznych narzędzi, co sprawia, że są one dostępne dla większości użytkowników, nawet bez doświadczenia w pracach DIY (zrób to sam).
 • Dostosowywanie. Listwy można przycinać na wymaganą długość, a niektóre modele można nawet malować, co pozwala na dopasowanie ich do dekoracji wnętrza. Dostępne są również w różnych kształtach i rozmiarach, co umożliwia dopasowanie do konkretnych potrzeb.
 • Łatwość czyszczenia. Brak plątaniny kabli ułatwia sprzątanie, ponieważ nie ma potrzeby przesuwania czy omijania przewodów podczas odkurzania lub mycia podłogi.
 • Szybki dostęp do kabli. Mimo że listwy maskujące ukrywają kable, większość z nich zapewnia łatwy dostęp do kabli w razie potrzeby, np. gdy trzeba coś podłączyć czy odłączyć.

Gdzie kupić maskownice kabli?

Listwy maskujące są dostępne w wielu sklepach elektronicznych, budowlanych oraz online. Można je kupić w różnych długościach, a niektóre modele można przycinać, aby lepiej dopasować do konkretnych potrzeb. Często są również przystosowane do malowania farbami emulsyjnymi do ścian, dzięki czemu łatwo je wkomponować w ich tło. , co pozwala dostosować je do kolorystyki ścian lub innych elementów wnętrza. Wysokiej jakości listwa maskująca kable jest również do kupienia na stronie https://domaco.pl/pl/34-listwy-maskujace-kable-rtv. Można ją tam znaleźć w wielu modelach, a ceny rozpoczynają się od niespełna 40 złotych za metrowe odcinki listew.

Jakie narzędzia są potrzebne do montażu listwy maskującej kable?

Montaż listwy maskującej kable jest prostym zadaniem, które nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Niemniej jednak, w zależności od typu listwy i powierzchni, na której będzie ona montowana, możesz potrzebować kilku podstawowych sprzętów, które wymieniamy poniżej.

 • Coś do pisania. Najlepiej pisak do zaznaczenia ścieżki, gdzie listwa ma być zamontowana lub zaznaczania miejsca, w którym należy ją skrócić.
 • Poziomica. Potrzebna, aby upewnić się, że listwy są montowane prosto, szczególnie gdy instalujemy je na ścianach w pozycji pionowej.
 • Nożyce do cięcia metalu lub piła do metalu. W przypadku, gdy trzeba przyciąć listwę na wymiar, możesz potrzebować narzędzia do przecinania twardego plastiku lub metalu.
 • Wiertarka. Jeśli listwa wymaga montażu za pomocą wkrętów, potrzebna będzie wiertarka do wykonania otworów w ścianie lub podłodze. Pamiętaj także o posiadaniu wierteł odpowiedniej średnicy, zgodnej z posiadanymi kołkami rozporowymi.
 • Kołki rozporowe. Jeśli listwa jest montowana na ścianie, zazwyczaj konieczne jest użycie kołków rozporowych, aby zapewnić mocne i trwałe mocowanie.
 • Śrubokręt. Do instalacji wkrętów, jeśli listwa jest mocowana w ten sposób.
 • Taśma dwustronna lub klej montażowy. Niektóre listwy maskujące są samoprzylepne lub wymagają użycia taśmy dwustronnej bądź kleju montażowego.