Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 17, 2021 in Kwiaty i ogród |

Piękny ogród – jak go właściwie pielęgnować?

Piękny ogród z pewnością stanowi dumę jego właścicieli. Jednak aby tak było, niezbędne jest odpowiednie dbanie o niego, już od samego początku jego założenia. To jakie prace pielęgnacyjne powinny być wykonane zależy w dużej mierze od tego, jakie rośliny znajdują się w ogrodzie.

Nawadnianie podstawą dobrego wyglądu roślin

Jedną z bardziej istotnych kwestii jest właściwe nawadnianie ogrodu, które zapewnia spodziewany wygląd roślin. Szczególnie w gorące dni odpowiednie dozowanie wody jest niezbędne, ponadto na duży wpływ na inne prace pielęgnacyjne, które wykonuje się w ogrodzie. W przypadku zwłaszcza dużego ogrodu dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w odpowiednio zrealizowana instalację nawadniającą, która nie będzie wymagała zbyt wiele czasu do jej utrzymania jak również do stosowania. Takie rozwiązania pozwalają również na spore oszczędności, bowiem często ilość zużywanej wody w przypadku dobrej instalacji nawadniającej jest o wiele niższa nie mówiąc już o wkładzie pracy i oszczędności czasu.

Cięcie i przesadzanie

Prace takie jak podcinanie czy przesadzanie roślin powinny być wykonywane w odpowiednim czasie, aby dawały spodziewane efekty. Szczególnie wiosną, kiedy większość roślin odżywa konieczne staje się przeprowadzenie tego typu prac. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie kalendarza pielęgnacji danego ogrodu, dopasowanego do znajdujących się w nim nasadzeń. W kalendarzu warto również uwzględnić terminy związane z nawożeniem czy wykonywaniem nowych nasadzeń. Jeśli ktoś nie ma zbyt wiele czasu na pielęgnowanie ogrodu, wówczas już na etapie jego projektowania powinien wziąć to pod uwagę. Można bowiem wybrać takie rośliny, które mają znacznie mniejsze wymagania i w związku z tym nie potrzebują tak wielu zabiegów pielęgnacyjnych jak inne.

Samodzielnie czy z profesjonalistami?

Jeśli ktoś nie ma zbyt wiele czasu na samodzielną pielęgnację ogrodu, wówczas dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Firmy zajmujące się takimi usługami nie tylko są w stanie zaprojektować ogród, ale również mogą zajmować się ich pielęgnowaniem. Specjaliści z firmy takich jak Green Solutions są w stanie sprawić, że ogród będzie przepięknie prezentował się o każdej porze roku, nie tylko w środku lata. Idealnym rozwiązaniem jest sytuacja, w której pielęgnację ogrodu zleca się tej samej firmie, która zajmowała się jego projektowaniem czy wykonywaniem. Doskonale bowiem znają rośliny wykorzystane do stworzenia danego miejsca jak również oczekiwania klienta odnośnie tego, jak ogród ma się prezentować.