Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 1, 2022 in Kwiaty i ogród |

Wybór odpowiednich roślin doniczkowych do Twojego wnętrza: Jak dopasować rośliny do warunków świetlnych i stylu wystroju.

Rośliny doniczkowe to niezwykle popularny element dekoracyjny w wielu wnętrzach. Nie tylko dodają uroku, ale także wprowadzają powiew przyrody do mieszkaniowych przestrzeni. Wybierając odpowiednie rośliny do swojego wnętrza, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, m.in. o warunkach świetlnych czy stylu wystroju.

Warunki świetlne a wybór roślin doniczkowych

Jednym z najważniejszych czynników podczas wyboru roślin doniczkowych jest ilość światła, jakie dostają w danym miejscu. W zależności od tego, czy wnętrze jest dosyć słoneczne, czy może raczej ciemne, należy dobierać odpowiednie gatunki roślin.
– W przypadku słonecznego wnętrza, warto postawić na rośliny, które cenią sobie dużo światła, takie jak np. sukulenty, kaktusy, gerbery czy storczyki.
– Zaś w ciemniejszych miejscach należy wybierać rośliny, które dobrze radzą sobie z niewielką ilością światła, takie jak np. paprocie, doniczkowe draceny, bóstwa lub filodendrony.

Styl wystroju a dobór roślin doniczkowych

Oprócz warunków świetlnych, należy zwrócić uwagę na styl wystroju. Rośliny doniczkowe powinny harmonijnie wpisywać się w cały aranżacyjny klimat pomieszczenia.
– Jeśli mamy klasycznie urządzone wnętrze, warto postawić na eleganckie i proste formy, takie jak np. storczyki, bluszcz pospolity, kaktusy, draceny czy fikusy.
– W bardziej nowoczesnych mieszkaniach znajdą się miejsce bardziej awangardowe i oryginalne rośliny, np. Kawa surinamska, niezapominajka, kaktusy w różnych formach, peperomie czy zefiry.

Dodatkowe wskazówki podczas wybierania roślin doniczkowych

Dobór roślin doniczkowych powinien również zależeć od:
– Wielkości pomieszczenia – w małych mieszkaniach warto wybrać niewielkie rośliny, takie jak np. kropidło czy wąskolistna chlorofitum.
– Otoczenia – jeśli mieszkamy w zanieczyszczonym mieście, warto postawić na rośliny o właściwościach oczyszczających powietrze, np. drzewko szczęścia, sukulent bokarnea, fikus.
– Wymagań pielęgnacyjnych – przed zakupem rośliny warto sprawdzić, jakie ma ona wymagania w zakresie podlewania, nawożenia, przesadzania itd. Wybierzmy gatunki, które najłatwiej dostosujemy do naszych możliwości pielęgnacji.

Podsumowanie

Dobór roślin doniczkowych do wnętrza jest zadaniem, które wymaga odpowiedniego przemyślenia. Należy pamiętać o warunkach świetlnych, stylu wystroju, wielkości pokoju, otoczenia i wymagań pielęgnacyjnych. Dzięki temu nasze rośliny będą dobrze się czuły w naszym wnętrzu i będą stanowić prawdziwą ozdobę.