Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 5, 2022 in Kwiaty i ogród |

Na czym polega hodowla pszczół?

Przed założeniem pasieki należy przede wszystkim sprawdzić, czy owady będą zdolne rozwijać się na wybranym terenie. Pod uwagę trzeba wziąć fakt, że pszczoły latają zwykle na odległość kilku kilometrów. Z tego powodu w najbliższym otoczeniu powinna znajdować się spora liczba roślin będących użytkami pszczelimi.

Jakie rośliny muszą znaleźć się na użytkach pszczelich?

Chcąc odpowiedzi na pytanie jak zacząć hodowlę pszczół, należy rozpocząć od wyboru właściwego terenu. Taki rejon powinien być oddalony od ludzi, częściowo zacieniony, osłonięty od wiatru oraz zapewniający pszczołom dostęp do pokarmu. Teren przeznaczony na pasiekę i jego okolice powinny obfitować w rośliny miododajne takie jak:

  • lipy;
  • maliny, poziomki czy truskawki;
  • chaber bławatek;
  • mniszek lekarski;
  • drzewa i krzewy owocowe (np. jabłonie, wiśnie, czereśnie, grusze);
  • roślinność wodna kwitnąca i inne.

Pasieka nie powinna być zakładana na terenach miejskich, gdyż zwykle charakteryzują się brakiem odpowiedniej roślinności czy zanieczyszczeniem środowiska. Do najlepszych terenów przeznaczonych do hodowli pszczół zalicza się takie miejsca jak wieś bądź tereny podmiejskie (jak najmniej zanieczyszczone), otoczenie łąk, które graniczą z lasami czy pól uprawnych ze sporą ilością nieużytków i sadów lub rejon rzeki z brzegiem porośniętym roślinnością. Po wybraniu odpowiedniego rejonu na pasiekę warto zadbać o zdobycie niezbędnej wiedzy. Odpowiednia wiedza dostarczy informacji o wszystkich obowiązkach związanych z prowadzeniem pasieki, możliwych problemach czy sposobach rozwoju.
Kolejnym krokiem jest zaopatrzenie się w pszczoły. Można zaopatrzyć się u doświadczonego pszczelarza kupując używane ule wraz z pszczołami lub kupić nowe ule i zapełnić je osobno kupionymi pszczołami. Można również wydzierżawić ul z pszczołami, co pozwoli na zdobywanie fachowych umiejętności pod okiem doświadczonego pszczelarza. Warto także podjąć decyzję czy ma to być mała pasieka czy też może towarowa. Obydwa rodzaje pasieki wymagają innego podejścia.