Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 22, 2019 in Ze świata |

Egzotyczne jaszczurka do terrarium

Pogona henrylawsoni to jaszczurka mało popularna w polskich domach. Ta jaszczurka zamieszkuje Australię, formacje skalne. Jaszczurka ta osiąga niezbyt duże rozmiary. Długość przeciętnego osobnika wynosi około tydziestu centymetrów, jest to najmniejsza jaszczurka z rodziny agam brodatych. Ubarwienie osobników jest zmienne, począwszy od jasno-szarego, aż po żółto-brązowe. Osobniki agamy brodatej karłowatej są łagodne, większość czasu wygrzewają się na słońcu. Zwierzęta te są bardzo rzadko agresywne. Oswojenie agamy nie jest problematyczne. Tego gatunki jaszczurki nie potrzebują zbyt dużego terrarium do przechowywania. Dla dorosłych osobników wystarczające jest akwarium o długości 50 cm. Wysokość terrarium nie jest istotna, jaszczurki te nie lubią wspinaczki.

Hodowla jaszczurki agama karłowata

Agamy karłowate lubią do wygrzewania korzenie drzew. Jeśli chcemy stworzyć naturalny klimat australijski, powinniśmy użyć na podkład czarną ziemię, na takich ziemiach w naturalnym środowisku bytują te jaszczurki. W terrarium warto zasadzić sucholubne roślinny, należy pamiętać, że będą one niszczone przez jaszczurki, będą traktowane jako pokarm. Niezbędnym wyposażeniem zbiornika dla jaszczurek jest basenik z wodą. Agama karłowata jest ciepłolubnym zwierzęceniem, dlatego należy zadbać o odpowiednie doświetlenie terrarium. Agama karłowata jest zwierzęciem wszystkożernym. Żywi się drobnym bezkręgowcami (świerszcze, szarańcze, jedwabniki) roślinnością (suszone zioła, mlecz, babka lancetowata, koperek).
Podłoże terrarium może być wypełnione drewnianymi zrębkami, ciętą skorupą kokoswa, korą. Temperatura do życia jaszczurek w warunkach hodowlanych w ciągu dnia powinna wynosić 25-30 stopni. Jaszczurka jest sucholubna, wilgotność powietrza powinna wynosić 50%. W terrarium warto umieścić dodatkowe elementy wyposażenia takie jak miejsce do wspinaczaki, miejsce do wygrzewania się pod źródłem światła.
Bezpośrednio po nabyciu osobnika agamy karłowatej, należy pozostawić ją w spokoju do momentu zaaklimatyzowania się. Oswojoną jaszczurkę, od czasu do czasu można nosić na rękach. Zbyt duże wahania temperatury są niekorzystne dla jaszczurek. Podczas wypuszczenia jej z terrarium i spaceru po mieszkaniu, agamę, należy mieć cały czas na oku, mimo że jest łagodny osobnik, może być groźny dla obcych osób.