Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 18, 2021 in Kwiaty i ogród |

Nawozy do roślin balkonowych – pełen rozkwit roślinnego piękna

Nawożenie roślin balkonowych to zabieg niezbędny, jeśli chcemy się cieszyć pięknem między innymi roślin kwitnących. A nie ma co ukrywać, że hodowla takich gatunków ma za zadanie głównie radować oko i zmysł węchu (choć niektóre z roślin pełnią też funkcję praktyczną i odstraszają owady).

Widok i zapach kwiatów balkonowych w pełnej krasie kolorów podczas kwitnienia zachwyci niemalże każdego. Zadbane rośliny balkonowe to ambicja i powód do dumy dla wszystkich tych, którzy kochają florystyczne cuda. Jednak, aby w pełni cieszyć się hodowanymi kwiatami, trzeba o nie odpowiednio dbać. A to dlatego, że proces kwitnienia wymaga od różnych gatunków flory wiele wysiłku. Dlatego oprócz odpowiedniej pory sadzenia, dostępu do energii słonecznej, optymalnej ilości wody oraz umiejętnego przycinania ważne jest także nawożenie kwiatów balkonowych.

Czym jest nawóz dla kwiatów balkonowych?

Rośliny balkonowe – jak już wcześniej wspomniano – potrzebują do wzrostu i kwitnienia wiele energii, którą pozyskują ze słońca oraz ze składników pokarmowych zawartych w glebie. A odpowiednio dobrany nawóz do kwiatów balkonowych takim roślinom zapewni optymalne warunki. Można by w tym temacie pokusić się o wątpliwość, że przecież w naturze obfite kwitnienie występuje samo, bez „wspomagaczy”. Jednak rośliny hodowane w pojemnikach mają dostęp do niewielkiej ilości ziemi i dość szybko wykorzystują zgromadzone w niej różne potrzebne do wzrostu i kwitnienia mikro- i makroelementy (żelazo, magnez, mangan oraz azot, fosfor, potas). Nawozy w różnej postaci (nawozy płynne najszybciej działające, nawozy w granulacie czy pałeczki nawozowe) sprawiają, że gleba znów staje się bogata w składniki pokarmowe, jednocześnie zapewniając intensywne wybarwienie kwiatów. Nawozy do roślin balkonowych to element niezbędny dla prawidłowego wzrostu i kwitnienia.

Proces nawożenia roślin balkonowych – jak powinien wyglądać

Ważne jest, aby dobrać nawóz do konkretnych gatunków roślin, w tym przypadku chodzi o nawozy do roślin kwitnących (a nie zielonych), gdyż tylko takie są bogate w odpowiednie składniki odżywcze (składniki mineralne), które zasilają rośliny, a dzięki temu będziemy się mogli cieszyć ich się cieszyć z ich pięknem. Istotne jest również to, aby nawożenie roślin stosować systematycznie. (Dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na zajmowanie się kwiatami poleca się nawóz Osmocote Ogród 15kg wiadro Substral i wariant w płynie nawóz Substral do domu i na balkon 1,0l ). Przeważnie robi się to raz w tygodniu – zwłaszcza w okresie kwitnienia. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzać z intensywnością nawożenia i trzymać się ściśle wyznaczonych dawek.

Jeśli więc chcemy mieć na balkonie pięknie wyglądające pelargonie czy surfinie, musimy zainwestować w dobry, czyli skuteczny, nawóz dla konkretnej grupy roślin. To element niezbędny pielęgnacji roślin. Odpowiednim miejscem, gdzie znajdziemy nawóz dla naszych roślin jest chociażby internetowy sklep ogrodniczy.