Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 26, 2023 in Kwiaty i ogród |

Co to jest fornir kamienny i gdzie można go stosować?

Osoby planujące remont mieszkania często zastanawiają się, jak zaaranżować jego powierzchnię oraz ściany, aby stworzyć stylowe wnętrze. Niektórzy decydują się na wykorzystanie tradycyjnych płytek kamiennych bądź na kamienne panele ścienne samoprzylepne, jednak alternatywą wartą rozważenia są forniry kamienne. Czym dokładnie są, z czego są wytwarzane, jakie mają zalety, gdzie najczęściej się je wykorzystuje i jak wygląda ich montaż? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

  1. Co to jest fornir kamienny?
  2. Z czego wytwarzane są forniry kamienne?
  3. Jakie są zalety kamienia naturalnego?
  4. Gdzie najczęściej wykorzystuje się kamienny fornir?
  5. Jak wygląda montaż forniru kamiennego?

Co to jest fornir kamienny?

Fornir kamienny to okładzina dekoracyjna, która wykorzystywana jest najczęściej do aranżacji wnętrz, choć może być również stosowana na zewnątrz budynków. Ten materiał wykończeniowy jest niezwykle wytrzymały, a zarazem lekki i elastyczny. Jego grubość wynosi zaledwie od 1 do 3 milimetrów, a waga 1 standardowego arkusza wynosi niecałe 1,5 kilograma.

Na rynku dostępne są różne rodzaje forniru kamiennego – transparentny, który przepuszcza światło, dlatego może być stosowany np. do oklejania okien; samoprzylepny, który cechuje prostota i łatwość montażu oraz betonowy, charakteryzujący się niezwykłą wytrzymałością. Szeroki wybór materiałów wykończeniowych z kamieniem naturalnym dostępny jest na stronie: kamiennewnetrza.pl.

Z czego wytwarzane są forniry kamienne?

Do wytworzenia forniru kamiennego wykorzystywana jest cienka warstwa kamienia, a dokładniej rozwarstwiona skała łupkowa, która zostaje przyklejona do podkładu, składającego się z włókna szklanego scalonego żywicą poliestrową. Fornir kamienny produkowany jest z naturalnych łupków – najczęściej z łupka kwarcowego bądź łupka szarogłazowego.

Kamień naturalny w sposób nieprzewidywalny ulega subtelnym zmianom kolorystycznym, co sprawia, że każdy metr kwadratowy kamiennej tapety posiada indywidualny i niepowtarzalny design. Dzięki specjalnej metodzie obróbki okładzina kamienna jest elastyczna i lekka, a przy tym bardzo wytrzymała.

Jakie są zalety kamienia naturalnego?

Fornir kamienny jest nie tylko ekstremalnie lekki, elastyczny i wodoodporny, ale przede wszystkim niezwykle odporny na wszelkie uderzenia, uszkodzenia mechaniczne, a także niekorzystne warunki atmosferyczne. Jest to produkt naturalny, który pozwala nadać wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Arkusze forniru dostępne są w różnych formatach, co umożliwia dobranie ich wielkości do indywidualnych potrzeb.

Tapeta kamienna w postaci lekkiego forniru pozwala zastosować kamień wszędzie tam, gdzie użycie ciężkiej płyty kamienia jest niemożliwe, czyli chociażby w przypadku ścian karton gipsowych, okien bądź witryn sklepowych. Co więcej, montuje się je bardzo łatwo, a samo zastosowanie jest na tyle szerokie, że ten rodzaj okładziny dekoracyjnej wybierany jest przez klientów coraz częściej.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się kamienny fornir?

Możliwości wykorzystania fornirów kamiennych są niezwykle szerokie – może on być kładziony wszędzie tam, gdzie z uwagi na zastosowanie lekkiej konstrukcji ścian tradycyjne płytki kamienne nie będą odpowiednim rozwiązaniem. Wiele osób wykorzystuje fornir do wykończenia obudowy kominka lub eleganckiego wykończenia wezgłowia łóżka, a także w łazienkach lub na posadzkach.

Tapeta z kamienia sprawdzi się jako wykończenie salonu bądź gabinetu. Nadaje się również do stworzenia kamiennego obrazu na ścianie lub ozdabiania przestrzeni pomiędzy szafkami kuchennymi. Fornir kamienny możemy przykleić bezpośrednio do blatów kuchennych, drzwi, sufitów, a także frontów meblowych. Naturalny kamień dekoracyjny nadaje się także do montażu na zewnątrz, na przykład na elewacji budynku mieszkalnego.

Jak wygląda montaż forniru kamiennego?

Przed przystąpieniem do montażu forniru należy dokładnie wymierzyć powierzchnię, a także odpowiednio ją przygotować. Istotne jest gruntowne jej oczyszczenie oraz odtłuszczenie specjalnym preparatem. Warto przygotować sobie wcześniej wszystkie niezbędne narzędzia, tj. nożyce do blachy lub szlifierkę kątową, klej i impregnat do forniru, grunt do ściany, poziomicę, papier ścierny oraz suchy wałek do farby z rączką.

Płytki kamienne zwykłe montuje się zazwyczaj za pomocą białego kleju, natomiast przyklejanie forniru przebiega w nieco inny sposób. W przypadku fornirów kamiennych stosuje się specjalny klej na bazie MS polimeru. Należy wycisnąć klej na arkusz i za pomocą plastikowej szpachelki dokładnie rozprowadzić go na całej jego powierzchni, przy użyciu packi zębatej.

Fornir kamienny posiada szerokie zastosowanie i jest niezwykle odporny na uszkodzenia, dlatego jest powszechnie stosowany zarówno wewnątrz budynków (np. jako wykończenie blatów kuchennych lub obudowy kominka), jak i na zewnątrz budynków, jako kamień elewacyjny. Montaż forniru, szczególnie w przypadku mniejszych formatów, jest bardzo prosty, dlatego bez problemu powinien poradzić sobie z nim nawet laik.