Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 24, 2020 in Kwiaty i ogród |

kiedy i jak przycinać drzewa owocowe

Kiedy i jak przycinać drzewka owocowe?

Jabłonie, wiśnie i śliwki — wszystkie drzewa owocowe muszą być przycinane każdego roku, aby się dobrze trzymały i dawały dobre zbiory.

Przycinanie drzew owocowych — oto nasze najlepsze wskazówki!

Stare powiedzenie mówi, że powinieneś być w stanie rzucić kapelusz przez koronę drzew owocowych. Drzewo nie powinno zatem wyglądać jak gęsty krzew z gałęziami we wszystkich kierunkach. Aby uzyskać dobre zbiory z dużymi i dobrymi owocami, drzewa owocowe potrzebują światła. Światło musi przenikać przez koronę drzewa, w przeciwnym razie zbierzesz małe i matowe owoce.

Kiedy przycinać drzewa owocowe?

Drzewa owocowe charakteryzują się tym, że mają owoce ziarnkowe (jabłko i gruszka) lub owoce pestkowe (wiśnie, śliwki, nektarynki i morele). Drzewa owocowe owoców pestkowych są bardziej wrażliwe na przycinanie i zasadniczo należy je przycinać dopiero po żniwach we wrześniu. Natomiast drzewa owocowe owoców ziarnkowych można przycinać mocniej i można je przycinać zarówno jesienią, jak i wiosną. Przycinanie, które występuje na wiosnę, gdy drzewo jest w stanie uśpienia, ma na celu głównie budowanie nowych gałęzi, podczas gdy przycinanie jesienią ogranicza wzrost drzewa.

Choroby grzybowe – unikaj przycinania.

Przycinanie drzew owocowych może jednak powodować choroby grzybowe drzewa, zmniejszając jego piękno i powodując, że tworzy wiele pędów wodnych, tj. pędów szybko rosnących i słabo przyczepionych do pnia.

jak przycinać drzewa owocowe

Niech drzewo odpoczywa.

Jeśli masz w ogrodzie drzewa owocowe, które były zaniedbywane przez długi czas, nie powinieneś robić wszystkich interwencji naraz. Przycinanie drzew owocowych w końcu niszczy drzewo, które wymaga mocy do leczenia. Wtedy lepiej jest umieścić przycinanie na półce na co najmniej trzy lata. Co najwyżej jedną czwartą elementów można usunąć przy jednym i tym samym przycinaniu.

Ważne narzędzia do przycinania drzew owocowych.

Najważniejsze narzędzia do przycinania drzew owocowych to nożyce do żywopłotu, piła ręczna (znana również jako piła ogrodowa) i drabina o długości około trzech metrów. Zacznij od usunięcia najbardziej widocznych gałęzi i obracania się wokół drzewa przez cały czas. Z góry łatwiej jest zobaczyć, co należy usunąć. Następnie możesz rozpocząć poziomowanie korony, jeśli jest ona zbyt gęsta.

Cięcie.

Wybierając miejsce przycinania gałęzi, spójrz na kierunek pąków i wybierz pąk, która jest skierowany w odpowiednim kierunku poza koronę. Cięcie powinno znajdować się tuż nad pąkiem, który po przycięciu przerośnie w gałąź.
Umiejętność przycinania drzew owocowych to sztuka, więc zachęcamy do skorzystania z książki z ilustrowanymi przykładami tego, jak to zrobić. Jednak nie bój się dokładnie przetestować i wyciągnąć wnioski z wyników. Pielęgnacja i przycinanie drzew owocowych regularnie sprawia, że interwencje są mniej dramatyczne, a drzewa pozostają młode i zdrowe.
Najpierw należy przyciąć gałęzie, które są chore, które rosną wewnątrz korony, które wpadają na inne gałęzie, które rosną w dół.