Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 6, 2023 in Kwiaty i ogród |

Chroń swój sad z pomocą ochronnej siatki na drzewa

Właściciele sadów często zastanawiają się, jak zapobiec stratom owoców spowodowanych m.in. przez ptaki. Okazuje się, że nie jest to bardzo trudne. Skutecznym sposobem jest specjalna siatka ochronna na drzewa. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest siatka na drzewa?

Siatka ochronna na drzewa to produkt, z pomocą którego można skutecznie zabezpieczyć swoje uprawy. Uniemożliwia ptakom dostęp do owoców, dzięki czemu nie są w stanie ich podjadać. Jest to więc solidna ochrona sadu przed gatunkami uznawanymi za szkodliwe. Należą do nich w szczególności:

  • szpaki,
  • wrony,
  • gile,
  • jemiołuszki.

Siatka ochronna na drzewa różnych gatunków

Bardzo dużą popularnością cieszy się siatka na drzewa czereśni. Wynika to z faktu, że dobrze zapobiega podjadaniu owoców przez szpaki. Niemniej taką formę ochrony można zastosować też w przypadku innych gatunków drzew.

Siatka ochronna dobrze sprawdza się na wiśniach, jabłoniach, gruszach czy morelach. Co więcej, jest właściwym wyborem zarówno dla niewielkiego sadu przy domu, jak i znacznie większej plantacji. Zależnie od potrzeb można zdecydować się na siatkę:

  • zakładaną na pojedyncze drzewo,
  • montowaną na całej plantacji, przy użyciu specjalnej konstrukcji.

Bez względu na wybrane rozwiązanie – siatka ochronna na drzewa jest łatwa w montażu i demontażu. Ponadto nie ma ryzyka, że wykonując te czynności, dojdzie do przypadkowego zniszczenia zbiorów.

Jak założyć siatkę na drzewo?

Małą siatkę ochronną na drzewa wystarczy na nie zarzucić i zabezpieczyć. Można w tym celu wykorzystać zagięte druty, czyli tzw. śledzie. Dzięki temu siatka pozostanie na swoim miejscu nawet przy mocnych podmuchach wiatru.

Jeżeli jest to model przeznaczony do zabezpieczenia większej liczby drzewek, konieczne jest wykorzystanie słupków (metalowych bądź drewnianych). Pełnią one funkcję podpory dla siatki na drzewa przeciw szpakom i innym ptakom. Później wystarczy zastosować akcesoria do wzmocnienia całej konstrukcji, takie jak kotwy i stalowe linki.

Siatki na drzewa czereśni i wiśni

Siatka na drzewa owocowe na indywidualne zamówienie

Siatkę ochronną na drzewa najlepiej zamówić bezpośrednio od producenta. Powinna to być sprawdzona i doświadczona firma, która tego typu produkty wykonuje na wymiar. Nie trzeba się wówczas martwić, że siatka okaże się nie do końca dopasowana i przez to nie zapewni owocowym drzewkom dostatecznej ochrony.

Najlepszy materiał na tego typu produkty to polietylen o wysokiej gęstości. Wykazuje odporność na działanie promieni UV, wilgoci i zmiennych temperatur. Trzeba też pamiętać o odpowiednim doborze wielkości oczek, najczęściej to 15 x 15 mm lub 25 x 25 mm. Siatka ochronna na drzewa zwykle ma czarny lub zielony kolor, dzięki czemu niemal zlewa się wizualnie z podłożem i pozostaje mało widoczna.

Potrzebujesz skutecznej ochrony w swoim sadzie? Postaw na wytrzymałą i estetycznie wyglądającą siatkę na drzewa – zamów ją u renomowanego producenta i zadbaj o swoje zbiory!