Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 20, 2020 in Kwiaty i ogród |

Ogród w stylu klasycznym: Inspiracje związane z projektowaniem ogrodów w stylu klasycznym, nawiązującym do tradycyjnej estetyki.

Ogród klasyczny – powrót do tradycyjnej estetyki

Klasyczny styl ogrodu odwołuje się do estetyki historycznej, charakteryzującej się układem geometrycznym, prostymi liniami, równowagą i harmonią. Ogród klasyczny to przede wszystkim zieleń, geometryczne formy, klasyczne elementy architektoniczne, fontanny i rzeźby.

1. Klasyczny układ ogrodu

Ogród klasyczny oparty jest na prostych liniach. Układ ogrodu powinien być symetryczny, równoważny i geometryczny. Charakterystyczne dla klasycznych ogrodów jest stosowanie kolistych, prostokątnych lub kwadratowych kształtów, a także pergoli i alejek.

2. Klasyczne elementy architektoniczne

Do klasycznego ogrodu możemy dodać elementy architektoniczne, które będą dodawać mu szyku i elegancji. Użyjemy tu architektonicznych detalów, takich jak filary, balustrady i ławki – elementy te powinny być wykonane z kamienia lub metalu. Do tego warto dodać także stylowe donice z pięknymi roślinami.

3. Odpowiednie rośliny

Klasyczny ogród to przede wszystkim piękna zieleń – powinny się w nim znaleźć przedstawiciele rodziny różowatych, jaśminowate, ligustr, trawy, a także tuj i cyprysy. W ogrodzie powinno być mnóstwo kwiatów, głównie jednorocznych. Najlepiej sadzić piwonie, róże, aksamitki, stokrotki, żonkile, mieczyki, dalie, chryzantemy oraz inne kwiaty cięte.

4. Charakterystyczne elementy – fontanny i rzeźby

W klasykach ogrodach nie mogą zabraknąć fontann i rzeźb. Dają one harmonię i szyk, ale także mogą być źródłem relaksu i wypoczynku. Warto wybrać rzeźby wykonane z naturalnych materiałów, takich jak marmur czy granit, na postumentach z piaskowca. Fontanna może być minimalistyczna, ale również bardzo okazała i ozdobna z dodatkami rzeźbiarskimi.

5. Kolory i kwieciste dekoracje

Klasyczny ogród to nie tylko piękna zieleń i rzeźby, ale także inne dekoracje. Warto postawić na klasyczne aranżacje, jakie prezentowane są na obrazach. Czerwień, biel i czerń to kolory, które kojarzą się na ogół ze stylem klasycznym. Warto wprowadzić je do ogrodu poprzez rośliny i inne elementy. Ozdoby takie jak ceramiczne wazony, stylowe lustra i kute ozdoby wprowadzą stylowe akcenty w miejsca, gdzie tego potrzeba.

Ogród w stylu klasycznym to odwołanie do historii i tradycji. Odpowiednio zaprojektowany traktowany będzie jako prawdziwe dzieło sztuki. Aby osiągnąć klasyczny wygląd ogrodu, należy pamiętać o prostych formach, geometrycznym układzie, odpowiednich roślinach oraz klasycznych elementach architektonicznych, przez które ogród będzie wydawał się bardziej elegancki i stylowy.