Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 17, 2021 in Kwiaty i ogród |

Odpowiednie zespojenie roślin warzywnych: Jakie rośliny dobrze się uzupełniają i chronią się wzajemnie przed szkodnikami.

Odpowiednie zespolenie roślin warzywnych: Jakie rośliny dobrze się uzupełniają i chronią się wzajemnie przed szkodnikami.

Wszyscy, którzy uprawiają warzywa w swoim ogrodzie, wiedzą, że prowadzenie plantacji wymaga wielu umiejętności i wiedzy na temat pielęgnacji. Jednym z bardzo ważnych czynników, które wpływają na jakość i efektywność uprawy, jest zespojenie roślin. Szczególnie ważne jest to, która roślina jestsadzona obok innej, ponieważ niektóre gatunki roślin mogą wzajemnie chronić się przed szkodnikami lub sprzyjać sobie nawzajem. W artykule przedstawię kilka przykładów najciekawszych połączeń roślin warzywnych, które dobrze się uzupełniają i pomagają sobie nawzajem w processie wzrostu i ochrony.

1. Koper i sałata
Koper jest idealnym sąsiadem dla sałaty, ponieważ odstrasza wiele owadów, które lubią się żywić liśćmi sałaty, takich jak np. mszyce. Dodatkowo, aromatyczne olejki zawarte w koperze wpływają na sukcesywny wzrost sałaty i dają świeży, przyjemny zapach.

2. Ogórki i soczewica
Ogórki, jako roślina pnąca, są bardzo wdzięczne w zespojach z innymi roślinami. Wspaniałym partnerem dla ogórków jest soczewica. Roślina ta wydala bakterie, które przyciągają pszczoły, zapylając ogórki. Ponadto soczewica zapobiega tworzeniu się chwastów wokół ogórków.

3. Marchew i cebula
Cebula jest ciemiężycą dla szkodników, które chętnie niszczą marchew. Dlatego to połączenie warzyw znakomicie się uzupełnia. Cebula odstrasza szkodniki, takie jak piętnastki, jednocześnie dostarczając niezbędnych składników mineralnych, które sprzyjają wzrostowi marchwi. Marchew na swoją strona, w zamian za ochronę, dostarcza cebuli wilgoci, którą potrzebuje do wzrostu.

4. Pomidory i kapusta
Pomidor i kapusta to dwa wspaniałe gatunki, które bardzo dobrze się uzupełniają ze sobą. Kapusta działa jako naturalny płyn do nawadniania pomidorów, ponieważ zapewnia szybkie wchłanianie wody i składników odżywczych. Kapusta zapobiega też zgniciu korzeni pomidorów, co jest jednym z największych problemów dla ogrodników. Pomidory od swojej strony, pomagają z kolei w zwalczaniu szkodników, jak np. ślimaki.

5. Fasola i dynia
W przypadku fasoli połączenie z dynią to prawdziwe trafienie. Fasola jest rośliną, która potrzebuje dużo wody, a dynia, ze względu na swój system korzeniowy, zapewnia jej idealne warunki. Dodatkowo, korzenie dyni wypłukują glebę, zapobiegając tworzeniu się glonów i resztek po roślinach.

Podsumowując, zespojenie roślin warzywnych to bardzo skomplikowane i wymagające wyzwanie. Jednak z wyborem dobrych kombinacji roślin, można uzyskać wspaniałe efekty. Dobre połączenia zapewniają nie tylko naturalną ochronę przed szkodnikami, ale również przyspieszają wzrost i zapewniają roślinom lepsze warunki do rozwoju.