Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 28, 2021 in Kwiaty i ogród |

dlaczego kwiaty są kolorowe i pachną - drzewa pachnące

Przycinanie drzew: Zasady przycinania drzew, techniki i terminy, aby zapewnić im odpowiedni kształt i zdrowie.

Przycinanie drzew to nieodłączny element pielęgnacji zieleni w ogrodzie. Dzięki temu zabiegowi drzewa utrzymują odpowiedni kształt i zdrowie, a także stają się bardziej estetyczne. Warto jednak pamiętać, że przycinanie musi być przeprowadzane zgodnie z zasadami, technikami i w odpowiednich terminach.

Zasady przycinania drzew
Przede wszystkim, przycinanie drzew nie powinno zagrażać ich zdrowiu. Należy unikać przycinania gałęzi większych niż 5 cm, ponieważ ranienie drzewa w tym zakresie zwiększa ryzyko infekcji. Inną zasadą jest przycinanie gałęzi od strony drzewa, a nie od strony kory, ponieważ to może uszkodzić tkanki drzewa.

Techniki przycinania drzew
Do przycinania drzew używa się różnych technik, w zależności od rodzaju drzewa i celu, jaki chcemy osiągnąć. Przy przycinaniu gałęzi niskiej wielkości stosuje się technikę cięcia poprzecznego, czyli przycinanie od góry do dołu. Natomiast przy przycinaniu gałęzi większych, stosuje się cięcie węzłowe, czyli przycinanie od dołu do góry.

Terminy przycinania drzew
Najlepszym czasem na przycinanie drzew jest wczesna wiosna lub późna zima. W tym czasie drzewa nie są jeszcze w fazie aktywności, a więc także nie grozi im żadne zagrożenie wywołane przez działanie hibernujących owadów. Wyjątkiem są drzewa owocowe, które najlepiej przycinać na wiosnę, przed rozpoczęciem się okresu wegetacyjnego.

Jakie jeszcze korzyści wynikają z przycinania drzew?
• Drzewa utrzymują się w odpowiednim kształcie, co wpływa pozytywnie na ich estetykę.
• Przycinanie drzew sprawia, że światło i powietrze docierają do pni i korzeni, co przyczynia się do poprawy wzrostu.
• Usuwane są chore i uszkodzone gałęzie, co zapobiega rozprzestrzenieniu się chorób na pozostałe części drzewa.

Podsumowanie
Przycinanie drzew to nie tylko zabieg pielęgnacyjny, ale również nieodłączna część dbałości o prawidłowy rozwój drzew. Zasady przycinania drzew muszą być przestrzegane, aby nie zagrażać ich zdrowiu, a terminy przycinania dobierane w zależności od gatunku drzewa. Techniki przycinania drzew też różnią się w zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć. Dlatego warto znać te zasady i techniki, aby przycinanie drzew przeprowadzać prawidłowo i z dobrym efektem.