Projektowanie ogrodów
Ogród jest bardzo ważną częścią domu – dobrze zaprojektowany służy mieszkańcom oraz pięknie się prezentuje, ale zaniedbany nadaje całości niechlujnego i zapuszczonego wyglądu. Projektując swój własny ogród, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, a w tym artykule przedstawiamy najważniejsze z nich.
Prawidłowy dobór roślin.
Najważniejszą kwestią jest odpowiedni dobór roślinności. Należy zwracać uwagę nie tylko na jej wygląd, ale również na warunki, których dany gatunek wymaga. W przeciwnym razie roślina, zamiast zdobić ogród będzie ją szpecić, Zwiędnięte kwiaty, uschnięte krzaki nie stanowią żadnej ozdoby. Na co więc należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na rodzaj posiadanej gleby, ale trzeba pamiętać, że czasem prostymi zabiegami można zmienić jej odczyn, czy rodzaj, dodając np. piasku, czy torfu. Warto również zadbać o odpowiedni stopień nasłonecznienia oraz osłonięcie od wiatru dla danej rośliny. Niektóre gatunki lepiej kwitną w miejscach zacienionych niż słonecznych. Dodatkowo zbyt mocne nasłonecznienie może zniszczyć liście niektórych roślin. Tak więc, wybierając kwiaty, krzewy i drzewa warto sprawdzić jakie wymagania ma dana roślina. Ważna jest również pora nasadzenia – większość ukorzenionych roślin można przesadzać z donic wprost do gleby od marca do listopada (o ile ziemia nie jest zamarznięta), ale wysiewanie czy sadzenie roślin z cebulek, musi odbywać się w określonym czasie. Niezwykle istotny dla wyglądu ogrodu jest również zadbany trawnik. Jeśli chcemy szybko uzyskać piękną trawę, warto wykorzystać trawnik z rolki, po jego rozłożeniu otrzymamy pięknie prezentujący się trawnik, który szybko się ukorzeni.
Nawadnianie ogrodu.
Zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości wody jest niezwykle ważne dla utrzymania ich w zdrowiu i dobrej kondycji, a to od tego zależny jest ich piękny wygląd. Dobrze sprawdza się w tym względzie automatyczny system nawadniania. Jest on niezwykle wygodny: pozwala zaoszczędzić czas (podlewanie dużego ogrodu może zająć nawet kilka godzin) i zapewnia odpowiednią ilość wody roślinom, nawet gdy właściciele wyjadą na urlop. Dodatkowo system można ustawić tak, żeby nawadnianie ogrodu odbywało się nocą, co sprawdza się szczególnie latem, gdy roślin nie należy podlewać, gdy gleba jest mocno nagrzana, a rośliny wystawione na działanie mocnego słońca. Automatyczny system nawadniania zapobiega również nadmiernemu i niedostatecznemu podlewaniu roślin, a dodatkowo nawadnia w sposób niezwykle delikatny – zraszając liście i glebę nie ma więc ryzyka, że roślina zostanie zniszczona. Niewątpliwym atutem zautomatyzowania podlewania ogrodu jest również oszczędność wody, a więc i pieniędzy. Szacunkowe dane pokazują, że automatyczne podlewanie pozwala zaoszczędzić około 50% wody!
Projektowanie ogrodu – samodzielnie czy z profesjonalistą?
Ogród można z powodzeniem zaprojektować samemu, oszczędzając pieniądze na zatrudnieniu fachowca. Trzeba jednak pamiętać, że nieprawidłowy dobór roślin do warunków panujących w przydomowym ogródku, może spowodować, że nie będą one rosły efektownie, a wręcz będą obumierać, szpecąc, zamiast zdobić. Kupowanie kolejnych, drogich roślin może ostatecznie kosztować więcej niż zatrudnienie profesjonalisty. Dodatkowo projektant ogrodów dobierze rośliny, tak żeby ogród prezentował się pięknie przez cały rok np. wybierając gatunki tak, aby kwitnienie różnych roślin odbywało się od wczesnej wiosny do późnej jesieni, nasadzając rośliny zimozielone, czy wybierając takie gatunki, które zachowują długo owoce, zdobiąc ogród jesienią i zimą. Profesjonalista pozwoli również na dobre zachowanie proporcji pomiędzy częścią ozdobną a użytkową, tak aby było miejsce i na swobodne spędzanie wolnego czasu, i na część obsadzoną piękną roślinnością. Jak widać, dobra aranżacja ogrodu nie jest łatwa, nie posiadając odpowiedniej wiedzy lepiej zlecić to fachowcom, którzy do perfekcji opanowali właściwe i efektowne projektowanie ogrodów Szczecin oferuje pełen zakres usług, które pozwalają na najlepsze zaaranżowanie przestrzeni przydomowej.
Artykuł powstał dzięki planeko.pl
Najnowsze komentarze