Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 28, 2019 in Ze świata |

Wszystko co powinien wiedzieć o łupieżu, każdy właściciel kota!

U Twojego kota pojawiły się białe, małe plamki na sierści? Pupil jest zdenerwowany, oraz częściej niż zwykle drapie się po całym ciele? To może być koci łupież!
Koci łupież niemal niczym nie różni się od tego, z którym boryka się człowiek. Powstaje na skutek przesuszenia skóry, wywołanej alergią, źle dobranymi kosmetykami lub niewłaściwymi warunkami, w których na co dzień przebywa kot. Jakie są pierwsze sygnały świadczące o kocim łupieżu? Jak go leczyć i na co zwrócić szczególną uwagę?

Kot ma łupież! Pierwsze objawy świadczące o chorobie skóry

Jednym z objawów, świadczących o łupieżu są białe plamy na sierści. Mogą być małe, lub występować w formie dużych płatów. Często spadają z sierści kota, pokrywając suchym naskórkiem legowisko czy ulubione zabawki, którymi bawi się kot.
Kolejnym sygnałem, świadczącym o chorobie jest częste wylizywanie się oraz drapanie. Wysuszony naskórek podrażnia kota, wywołując u niego świąd. Kot w rezultacie stale się drapie, dając do zrozumienia, że coś złego dzieje się z jego skórą.
Jeśli kot stał się pobudzony i zdenerwowany, ciągle ociera się o różne przedmioty i jak nigdy, pragnie drapania przez swojego właściciela, może dawać sygnał, że potrzebuje naszej pomocy.

Jak zwalczyć koci łupież?

Aby skutecznie pozbyć się łupieżu, należy znaleźć przyczynę jego powstawania. Koci łupież, najczęściej dotyka koty otyłe, wychodzące, które mogą mieć styczność z pchłami oraz innymi, równie groźnymi dla nich pasożytami, niewłaściwie karmione lub podatne na alergie.
Innym, równie częstym powodem wystąpienia u kota łupieżu jest ogrzewanie. Okres grzewczy może powodować nadmierne łuszczenie się naskórka i podrażnienie skóry, dlatego ważne jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywa pupil.
Skuteczną metodą walki z łupieżem jest wyeliminowanie produktów, które uczulają kota, w tym kosmetyki oraz pokarm, regularne odrobaczanie oraz wyczesywanie sierści. W przypadku zbyt dużych zmian chorobowych, może okazać się konieczna wizyta u lekarza weterynarii, który przepisze skuteczne leki, łagodzące stan chorobowy.
W przypadku leczenia łupieżu u kota, bardzo dużą rolę odgrywa czas, dlatego nie bagatelizuj sygnałów jakie wysyła Twój kot, i szybko podejmij odpowiednie kroki, które przyniosą kotu ulgę.