Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 28, 2020 in Ze świata |

Zakup wylotu dla gołębi

Właściwe przygotowanie gołębnika to sztuka wymagająca od hodowcy rozległej wiedzy, dokładności oraz umiejętności technicznych. Osoby nowo-wtajemniczone, nie mające doświadczenia w konstruowaniu gołębników często mogą czuć się przytłoczone, szukając łatwiejszych i bardziej pewnych rozwiązań. Oprócz pomocy ze strony przyjaciół z okręgu, decydują się często na zakup gotowych części gołębnika, które sami będą musieli jedynie zamontować. Jednym z często dokupowanych elementów gołębnika są wyloty dla gołębi, umożliwiające ptakom opuszczanie swojego miejsca i powracanie do niego.

W sprzedaży znajdziemy ogromny wybór wylotów od różnych producentów, znacznie różniących się ceną, konstrukcją, wykorzystanymi materiałami i stopniem skomplikowania montażu.
Najtańszym i najpowszechniejszym rodzajem są wyloty typu Ranczo, cechujące się prostokątnym kształtem i wykorzystaniem podłużnych prętów w konstrukcji. Ich podłoże oraz ewentualne przykrycie może różnić się w zależności od producenta. Niewątpliwą zaletą wylotów Ranczo jest ich przystępna cena, wysoka dostępność oraz mnogość dostępnych wariantów. Mają one jednak także wiele mankamentów. Wyloty Ranczo zapewniają gołębiom bardzo ograniczoną ochronę przed niską temperaturą i złą pogodą. Nie są także w stanie w zupełności ochronić ich przed atakiem drapieżnika. Przy tym nie należą do najtrwalszych wylotów, choć szczegóły są w tym przypadku w dużej mierze zależne od producenta.

Stosunkowo popularne są także wyloty typu Neon, idealnie współgrające z gołębnikami na poddaszu. W przeciwieństwie do wylotów typu Ranczo mają zamkniętą konstrukcję, zapewniającą ptakom znacznie więcej bezpieczeństwa. Zapewnienie ptakom wysokiego komfortu wiąże się jednak z zapłatą wyższej ceny.
Zamkniętą, bezpieczną formę mają także wylotu typu Curier. Ich największą zaletą jest trwałość oraz wytrzymałość, dzięki której mogą służyć hodowcy przez długie lata, Trwałość ta niekoniecznie idzie jednak w parze z niską ceną i wysoką dostępnością, ani z łatwością montażu.