Ogród w obiegu zamkniętym: Jak tworzyć systemy, w których odpady ogrodowe i resztki roślinne są wykorzystywane jako surowiec do dalszego wykorzystania.
Ogród w obiegu zamkniętym: jak tworzyć systemy, w których odpady ogrodowe i resztki roślinne są wykorzystywane jako surowiec do dalszego wykorzystania.
W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne stają się idee związane z ekologią i zachowaniem naturalnego środowiska. Odbija się to również na sposobach działania w ogrodzie. Coraz częściej zwracamy uwagę na to, jakie resztki pozostawione po pracy w ogrodzie mamy do dyspozycji i jak możemy wykorzystać je w dalszym procesie uprawy. W tym artykule zaprezentujemy kilka prostych sposobów na to, jak tworzyć zamknięty obieg w ogrodzie i wykorzystywać odpady roślinne.
1. Kompostowanie
Jednym z najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie odpadów z ogrodu jest ich kompostowanie. Łączenie zieleni i suchej materii organicznej ze stosowną ilością wody i umieszczanie w kompostowniku pozwala na uzyskanie kompotu, który jest świetnym nawozem do naszych kolejnych roślin. W kompostowniku można składować między innymi końską kupę, kawałki trawy, gałęzie, a nawet fusy po kawie.
2. Mulczowanie
Mulczowanie to proces, w którym odpowiednie zmielone odpady ogrodowe kładziemy na powierzchni naszej utrzymywanej ziemi. Mulczowanie sprawia, że ziemia zawsze jest nawilżona, a zdrowe drewniane odpady stanowią dodatkowe składniki nawozowe dla traw i kwiatów oraz pozwalają zapobiegać erozji gleby. Najlepiej jest używać niższych gałęzi, ulistnionej trawy i liści, które zostały pozostałe po przycince i cięciu roślin.
3. Systemy recyklingu i obróbki
Niektóre odpady ogrodowe wymagają obróbki w celu wykorzystania ich na dalszym etapie. Jednym z przykładów może być stworzenie systemu recyklingu drewna, w którym gałęzie i krzewy są przetwarzane na żywopłoty, wypełnienia do donic oraz elementy ozdobne do ogrodu. Lepiej ograniczać stosowanie produktów z plastiku względem roślin i w ogródkach.
4. Sadzenie ograniczające odpady
W wielu ogrodach mnóstwo resztek powstaje w postaci przyciętych gałęzi lub wydrążonych korzeni. Jednym ze sposobów na ograniczenie ilości tych odpadów jest sadzenie drzew i krzewów, które nie wymagają częstych przycinania czy wycinkę korzeni. Warto pamiętać także, że wysokie drzewa, które z powodów bezpieczeństwa trzeba przyciąć, powinny rosnąć z dala od innych roślin oraz budynków.
5. Zwracajmy uwagę na jakość gruntu
Nawet w ogródku w obiegu zamkniętym warto pamiętać, że jakość ziemi jest kluczowa w procesie uprawy. Dlatego istotne jest, aby m.in. wymieniać ziemię w donicach, dodawać nawozy organiczne oraz monitorować pH naszej ziemi. Korzystanie z ziemi z ogrodu jest bardzo efektowne w przypadku jej użytego już wiele razy. Jednakże nie powinno się nadużywać jej jako zestawu na kolejne rośliny.
Podsumowując, tworzenie ogrodu w obiegu zamkniętym to świetny sposób na zachowanie naturalnego środowiska i ekologiczne podejście do uprawy roślin. Dzięki zastosowaniu powyższych sposobów na wykorzystanie odpadów roślinnych, mamy możliwość wpłynięcia na życie przyrody na dosyć dużą skalę.
Najnowsze komentarze