Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 28, 2021 in Kwiaty i ogród |

Storczyki – jak pielęgnować, podlewać i przesadzać storczyki?

Storczyki to niewątpliwie piękne kwiaty, które mogą stanowić ozdobę każdego domu. Mnogość kolorów oraz odmian gwarantuje, że każdy znajdzie okaz idealny dla siebie. Jednak, aby tak było, należy zadbać o prawidłową pielęgnacje tych efektownych kwiatów. Odpowiednie dbanie o storczyki gwarantują długie i obfite kwitnienie, a to właśnie kwiaty stanowią główną ozdobę tych kwiatów.

Podłoże dla storczyków

Storczyki wymagają podłoża, które jest lekkie, przewiewne bardzo przepuszczalne. Podłoże dedykowane tym kwiatom można kupić w dowolnym markecie i sklepie z artykułami ogrodniczymi. Podłoże można przygotować również samodzielnie z pokruszonej kory sosnowej, mchu torfowca oraz niewielkich kawałków węgla drzewnego.

Podlewanie storczyków

Dbanie o storczyki to w dużej mierze ich odpowiednie nawadnianie. W przypadku tych roślin stosuje się kąpiele wodne, które powinny odbywać się co 7 – 10 dni. Storczyk bez osłonki należy umieścić w wannie lub misce i obficie podlać wodą w temperaturze pokojowej. Następnie należy pozwolić, aby woda swobodnie wypływała z doniczki i umieścić kwiat z powrotem w osłonce. Ważne, aby nie dopuścić do stania wody w osłonce, gdyż korzenie storczyka nie powinny być długo namaczanie. Do podlewania należy używać wody miękkiej, dlatego jeśli w kranie mamy wodę twardą, należy ją najpierw przegotować.

Nawożenie storczyków

Nawożenie powinno odbywać się w okresie silnego wzrostu i może odbywać się zarówno poprzez podlewanie wody z odpowiednim preparatem lub spryskiwanie liści roztworem przygotowanym z nawozu i wody. Storczyki najlepiej nawozić co 3 – 4 tygodnie, ale można stosować nawożenie również przy każdym podlewaniu, pamiętając, aby stężenie nawozu było 4 razy niższe, niż jest zalecane przez producenta. Wiosną i latem, jeśli roślina wykazuje niedobór azotu (jasne lub zażółcone liście), należy wybierać nawozy do storczyków bogate w ten pierwiastek.

Przesadzanie storczyków

Kwiaty te powinny być zasadzone w dość ciasnej doniczce, tak aby część młodych korzeni znajdowała się poza pojemnikiem. Doniczkę należy umieścić w wysokiej osłonce. Przesadzanie storczyków powinno odbywać się, dopiero gdy dolna część rośliny nie mieści się w aktualnym pojemniku. Warto pamiętać, że rodzaj nowej doniczki powinien być zbliżony do dotychczasowej, a więc przesadzając storczyk z przeźroczystej plastikowej donicy, nowa również powinna posiadać takie parametry.

Ustawienie storczyka

Kwestia ustawienia storczyka jest niezwykle istotna, aby mógł on pięknie kwitnąć. Kwiaty te ogólnie lubią dużo światła, ale bez bezpośredniego wystawiania na działanie promieni słonecznych. Stopień naświetlenia uzależniony jest od wybranej odmiany. Skąd wiedzieć gdzie postawić storczyka danej odmiany? Można to rozpoznać po grubości i wielkości liści – im są one większe i grubsze, tym więcej światła słonecznego potrzebuje roślina.
Warto też pamiętać, że storczyki różnych odmian mogą być ciepłolubne, umiarkowane i zimnolubne. Wybór odmiany powinien być więc podyktowany nie tylko jej wyglądem, ale również warunkami panującymi w mieszkaniu. Przy czym latem rośliny te mogą znieść temperatury nawet o 10 stopni niż standardowo.

Okres spoczynku

Większość odmian storczyków potrzebuje okresu spoczynku, który najczęściej przypada na zimę. Jednak dokładny czas wyznacza roślina, gdyż powinien on przypadać na czas tuż po przekwitnięciu. Należy wyciąć łodygę po kwiatostanach i przenieść kwiat w chłodniejsze i mniej nasłonecznione miejsce. W czasie okresu spoczynku nie należy podlewać rośliny, co może trwać nawet 2 – 3 miesiące.