Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 19, 2020 in Ze świata |

Ile powinien ważyć kot brytyjski?

W pierwszym roku naprawdę nie trzeba się martwić o wagę kota brytyjskiego. O wiele ważniejsze jest zapewnienie odpowiedniego odżywiania rosnącemu kotu. Po tym pierwszym roku prawdopodobnie nie będzie zauważalnego problemu przybierania na wadze, o ile kot będzie rozsądnie karmiony.

Waga kota brytyjskiego w wieku trzech miesięcy

Jest to wiek, w którym prawdopodobnie kotek trafi do nowego domu. Hodowcy trzymają kocięta z matką przez co najmniej 12 tygodni, a niektórzy nawet 16. Oprócz umożliwienia kociętom odejścia od mleka matki i przejścia na pokarm stały, daje to im dużo czasu na socjalizację i nabranie pewności siebie. W wieku 12 tygodni kociak powinien ważyć co najmniej 1,4 kg, a nawet 1,8 kg. Kocury już w tym wieku mogą być cięższe niż kotki. Przez pierwsze kilka miesięcy życia można oczekiwać, że kociak brytyjski przybiera od 500 do 750 gramów miesięcznie, a kocury rosną nieco szybciej niż kotki. W tym wieku kociak powinien trochę urosnąć. Jeśli kot brytyjski waga jest mniejsza niż 1,8 kg w wieku 16 tygodni, należy zgłosić się do weterynarza, ponieważ może wystąpić problem zdrowotny wymagający uwagi. Niektóre 16-tygodniowe kocięta tej rasy ważą nawet 2,27 kg.

Waga kota brytyjskiego po ukończeniu jednego roku życia

W ciągu jednego roku większość brytyjskich kotów osiąga większość swojej dorosłej wagi. Niektóre mogą rosnąć wolno, więc nie trzeba się martwić, jeśli kot nadal wydaje się mały. W przybliżeniu szacuje się, że kocur może przekroczyć wagę 4 kg, a kotka 3kg. Jednakże trzeba wziąć pod uwagę, że nie wszystkie koty będą takie same. Po ukończeniu 12 miesięcy kociak brytyjski jest teraz w pełni rozwiniętym kotem i prawdopodobnie osiągnął wiek dorosły. Jednak ta rasa nie przestaje rosnąć, dopóki nie osiągnie co najmniej trzech lat. Niektóre koty mogą rosnąć aż do piątego roku życia, chociaż wzrost w wieku od trzech do pięciu lat będzie znacznie wolniejszy niż w pierwszym roku życia.

Waga kota brytyjskiego w wieku trzech lat

W wieku trzech lat brytyjski kot prawdopodobnie nie będzie dużo większy. W ciągu następnych kilku lat może nastąpić powolny wzrost, ale główne zmiany w wadze zostały zakończone. W tym wieku kocury ważą co najmniej 4 kg, a kotki 3,2 kg. Jednak kot może być cięższy. Prawidłowa kot brytyjski waga mieści się w zakresie do 7,7 kg dla kocurów i 5,4 kg dla kotek.