Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 21, 2018 in Ze świata |

Jak to jest z chrztem w prawosławiu

Chrzest to jeden z podstawowych sakramentów inicjujących spotkanie z Bogiem w większości religii. Współcześnie sakramentu chrztu udziela się przeważnie małym dzieciom. Oczywiście jeżeli mamy do czynienia z noworodkiem, którego życie jest zagrożone, to zarówno w wyznaniu Rzymsko-katolickim jak i prawosławnym możemy jako osoby wierzące udzielić tego sakramentu. Pamiętajmy również, ze jest to jeden z nielicznych sakramentów opisanych w Biblii.

Jak wygląda chrzest w wyznaniu prawosławnym

Chrzest w prawosławiu podobnie jak u katolików można dokładnie zaplanować według określonego schematu. Warto w pierwszej kolejności (czasem jeszcze przed wizytą w urzędzie stanu cywilnego) udać się do lokalnej parafii i ustalić szczegóły uroczystości. W kościele prawosławnym każde dziecko w trakcie chrztu i nadaniu imienia otrzymuje swojego patrona ( świętego, którego imię zostaje mu nadane), dlatego też warto sprawdzić, czy wybrane przez nas imię się nadaje. Warto również na takiej wizycie ustalić datę i miejsce, gdzie odbędzie się taka uroczystość.
Następnym podobieństwem jest również wybór rodziców chrzestnych, którzy mają wspierać edukację religijną chrzczonego dziecka, a w razie śmierci rodziców zobowiązują się zaopiekować dzieckiem. Pamiętajmy, że rodzicem chrzestnym może zostać tylko osoba wierząca i praktykująca. Kolejnym podobieństwem jest Chrzest poprzez wodę, jednak wiele kościołów przeszło na polewanie fragmentu głowy wodą święconą, natomiast w kościele prawosławnym jest to potrójne zanurzenie w wodzie.
Chrzest w każdej religii jest bardzo ważnym sakramentem rozpoczynającym nasze spotkanie z Bogiem. W religiach chrześcijańskich sakramentu tego może udzielić każda osoba wierząca w przypadku zagrożenia życia dziecka jeszcze nieochrzczonego. Pamiętajmy również jak ważną rolę w życiu dziecka pełnią rodzice nowo ochrzczonego członka wspólnoty. Pamiętajmy również o odpowiednim doborze imienia dla dziecka, ponieważ w kościele prawosławnym dziecko razem z imieniem otrzymuje świętego patrona.