Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 26, 2023 in Ze świata |

Jak wybrać okna plastikowe? Praktyczne porady

Okna plastikowe, określane także mianem okien PCV, są jednym z najpopularniejszych wariantów tego produktu. Za ich wyborem przemawia trwałość, korzystne parametry i łatwość konserwacji. Wcale nie oznacza to jednak, że wybór zawsze jest prosty. Poszczególne produkty różnią się między sobą znacznie, a producenci okien wciąż prześcigają się w nowych rozwiązaniach. Podpowiadamy, na jakie cechy okien warto zwrócić uwagę przede wszystkim.

1. Jakie okna wybrać? Rodzaje okien

2. Okna plastikowe – kluczowe parametry

3. Czy warto zapłacić za okna więcej?

Gdzie korzystnie kupisz okna PCV, drzwi zewnętrzne, bramy garażowe? Takie elementy dostępne są nie tylko w popularnych marketach i składach budowlanych, ale również bezpośrednio u producentów oraz dystrybutorów. Jeśli interesują cię okna plastikowe Łódź jest na tyle dużym miastem, że masz przed sobą całkiem spory wybór, wliczając w to okna energooszczędne.

Jakie okna wybrać? Rodzaje okien

Na początku musimy jednak zaznaczyć, że wcale nie jest oczywiste, że w twoim domu pojawią się okna drewniane. Łódź, jak już wspomnieliśmy, daje spory wybór, dlatego możesz zdecydować się również na inny wariant. Przyjrzyjmy się dostępnym opcjom.

  • Okna plastikowe

Wybierając okna, z pewnością szybko zauważysz, że okna plastikowe są tańsze od drewnianych. Nie wymagają również tak częstych zabiegów konserwacyjnych. Wykazują korzystne parametry techniczne w zakresie izolacyjności, energooszczędności i odporności na czynniki zewnętrzne.

  • Okna drewniane

Jeszcze kilka – kilkanaście lat temu wielu klientów indywidualnych wymieniało stare okna drewniane na plastikowe. Musimy tu jednak zaznaczyć, że od tego czasu branża stolarki okiennej rozwinęła się, a okna z drewna parametrami wcale nie ustępują swoim odpowiednikom z PCV. Są jednak dość drogie i wymagają pielęgnacji. Mają jednak gorących zwolenników ze względu na atrakcyjny wygląd.

  • Okna aluminiowe

Główną zaletą tego rodzaju okien jest ich niewielka masa, a także znacznie większa sztywność i wytrzymałość w porównaniu do innych rodzajów okien. Wadą okien aluminiowych jest ich wyższa cena.

Okna plastikowe – kluczowe parametry

Możemy wyróżnić kilka parametrów, na które warto zwrócić szczególną uwagę, wybierając okna. Należą do nich:

  • Współczynnik przenikania ciepła (Uw): Wartość Uw wskazuje, jak dobrze okno izoluje ciepło. Im niższa wartość, tym lepsza izolacja termiczna.
  • Indeks redukcji hałasu (dB): Wartość ta mierzy, jak skutecznie okno redukuje dźwięki z zewnątrz. Wyższy indeks oznacza lepszą izolację akustyczną.
  • Współczynnik przenikania ciepła szyb (Ug): Oznacza izolacyjność termiczną samej szyby. Niska wartość Ug jest pożądana.

Parametry te mogą być różne w różnych modelach. Wszystko zależy od tego, jak duże przeszklenia przewidujesz i ile szyb zamontujesz w obrębie skrzydła okna. Istotny jest także prawidłowy montaż okien.

Czy warto zapłacić za okna więcej?

Na tak postawione pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. Chociaż okna o lepszych wskaźnikach U i g są kosztowniejsze w zakupie, to jednak mogą przyczynić się do realnych oszczędności związanych z ogrzewaniem lub zużyciem energii potrzebnej do schłodzenia danego pomieszczenia poprzez klimatyzację. Z pewnością warto myśleć o tym zakupie w dłuższej perspektywie.